Najszybszy na świecie ciągnik

Do księgi Guinessa został wpisany kolejny rekord. Tym razem chodziło o prędkość rozwiniętą przez ciągnik. JCB Fastrac Two rozpędził się do ponad 247 km/h.

Do księgi rekordów Guinessa wpisano średnią prędkość przejazdu, która wyniosła 217,57 km/h. W trakcie bicia rekordu pojazd uzyskał maksymalną prędkość 247,47 km/h. JCB Fastrac Tiwo został zaprojektowany i zbudowany przez inżynierów JCB w celu pobicia rekordu należącego do poprzedniego modelu – Fastrac One, którego rekord wynosił 166,72 km/h.

W obu przypadkach za kierownicą ciągników siedział kierowca wyścigowy i mechanik Guy Martin, próby przeprowadzono na lotnisku wojskowym w Elvington w Wielkiej Brytanii.
JCB Fastrac jest napędzany przez sześciocylindrowy silnik JCB Dieselmax o pojemności 7,2 litra. dzięki dużej turbosprężarce współpracującej z układem chłodzenia powietrza dolotowego za pomocą lodu silnik generuje moc 1016 KM przy 3150 obr./min. Moment obrotowy tego potwora to 2500 Nm. W trakcie bicia rekordu zużycie paliwa wyniosło 47 l/100 km.
Wyścigowy traktor wyposażono w sześciobiegową, manualną skrzynię biegów połączoną z silnikiem za pomocą wielotarczowego, mokrego sprzęgła. System zmiany biegów jest wspomagany przez układ pneumatyczny. Co ciekawe pomimo wielu modyfikacji ponad 50 procent części użytych do budowy wyczynowego ciągnika było standardowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *