Jak wygrodzić wykop

Prace ziemne związane są zwykle z długotrwałą działalnością w wykopie. W takich sytuacjach, po zakończeniu robót danego dnia, wykop musi zostać należycie zabezpieczony, by zarówno pracownicy budowy, jak i przypadkowe osoby do niego nie wpadły. Jak odpowiednio wygrodzić wykop?

W niektórych przypadkach, kiedy jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa, wykop należy przykryć w sposób uniemożliwiający wpadnięcie do niego. Wtedy można wygrodzić go za pomocą taśmy lub liny ostrzegawczej. Wygrodzenie powinno znajdować się w odległości nie mniejszej niż 1 metr od krawędzi wykopu, a balustrada ochronna w postaci taśmy lub liny ma mieć wysokość 1,1 metra.

W sytuacjach kiedy wykop pozostaje odkryty należy go zabezpieczyć za pomocą sztywnej bariery ochronnej. Powinna ona się składać z tzw. deski krawężnikowej o wysokości 15 centymetrów znajdującej się przy podłożu, oraz poręczy ochronnej usytuowanej na wysokości 1,1 metra. W tym przypadku barierę ochronną należy ustawić także w odległości co najmniej 1 metra od krawędzi wykopu. Dodatkowo należy pamiętać, że po zmroku bariery ochronne powinny być wyposażone w światło ostrzegawcze koloru czerwonego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *